Rejestracja do VAT UK
Wiele podmiotów e-commerce sprzedaje swoje usługi poza Unię Europejską, np. do Wielkiej Brytanii. Jednak po Brexicie, czyli opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo, skomplikowaniu uległy przepisy w zakresie sprzedaży do UK i rozliczeń finansowo-księgowych z nią związanych, w tym rozliczenie podatku VAT. Jak wygląda proces rejestracji do VAT UK i kogo on obowiązuje?
Wielka Brytania to nadal bardzo popularny kierunek dla sprzedawców e-commerce. Należy jednak pamiętać, że w przypadku sprzedaży towarów i usług na terytorium UK niezbędna może okazać się rejestracja do VAT. 1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe brytyjskie przepisy dotyczące VAT, tym samym Zjednoczone Królestwo nie podlega przepisom unijnym w zakresie rozliczeń VAT – nie można np. skorzystać z unijnej procedury VAT OSS w ramach pakietu VAT e-commerce, która od 1 lipca 2021 roku umożliwia pobieranie i odprowadzanie podatku VAT od sprzedaży we wszystkich krajach unijnych w jednym państwie.
W przypadku sprzedaży do Wielkiej Brytanii mówimy o eksporcie towarów, które opodatkowane są stawką 0% w Unii Europejskiej, ale także podlegają wymogom dot. rejestracji, stawek i rozliczania podatku VAT UK.
Kiedy występuje obowiązek rejestracji do podatku VAT UK?
Aby rejestracja w systemie VAT w Wielkiej Brytanii, dla podmiotów e-commerce spoza terytorium UK, była obowiązkowa, musi wystąpić jedna z konkretnych przesłanek:
- podmiot prowadzi sprzedaż towarów i usług do nabywców z UK, a suma wartości tej sprzedaży w ciągu roku przekroczy kwotę 70 000 funtów;
- podmiot magazynuje w Wielkiej Brytanii swoje towary i wysyła je do swoich odbiorców z różnych krajów;
- podmiot importuje towary do Europy przez terytorium Wielkiej Brytanii.
Oprócz obowiązkowej rejestracji do podatku VAT w Zjednoczonym Królestwie, podmiot może oczywiście także dobrowolnie zarejestrować się do VAT UK. Musi jednak wówczas także spełniać wszystkie obowiązki płatnika tego podatku m.in. wystawiać faktury z naliczonym VAT UK, rozliczać się według obowiązujących stawek i składać odpowiednie deklaracje.
Proces rejestracji VAT w Wielkiej Brytanii. Jak zarejestrować się do VAT UK?
Zarówno w przypadku obowiązkowej, jak i dobrowolnej rejestracji do VAT UK, najprościej dokonać jej online w HMRC – Her Majesty Revenue & Customs, brytyjskim odpowiedniku urzędu skarbowego. Pierwszym krokiem jest założenie konta i złożenie wniosku na formularzu VAT A1 „Application for Registration – Distance Selling” za pośrednictwem strony internetowej.
Wniosek można także złożyć w formie papierowej. Adres Urzędu Skarbowego w Wielkiej Brytanii (HMRC) to: 100 Parliament Street, London, SW1A 2BQ. Z brytyjską skarbówką można skontaktować się pod numerem telefonu: +44 135 535 9022.
Aby zarejestrować się do podatku VAT UK, należy przygotować niezbędne dokumenty, m.in.:
- wniosek rejestracyjny;
- dokument tożsamości;
- numer ubezpieczenia społecznego (NI);
- UTR, czyli unikalny numer referencyjny podatnika;
- certyfikat rejestracji firmy;
- potwierdzenie posiadania konta bankowego;
- ewentualnie kontrakty z przewoźnikami, faktury i umowy z platformami marketplace.
Niezbędne dokumenty należy złożyć 30 dni przed pierwszą transakcją, która ma zostać rozliczona według brytyjskich stawek.
Obowiązki płatnika VAT w Wielkiej Brytanii
Udana rejestracja do podatku VAT UK kończy się nadaniem brytyjskiego numeru VAT. Składa się on z 9 cyfr i może być poprzedzony przedrostkiem GB. Podmiot e-commerce musi umieszczać brytyjski VAT na fakturach i naliczać odpowiednią stawkę VAT. Wśród innych obowiązków brytyjskiego płatnika VAT należy wskazać to, iż musi on rozliczać podatek VAT w Wielkiej Brytanii – zapłacić podatek z tytułu VAT do HMRC oraz przesyłać deklaracje VAT. Czas składania deklaracji to miesiąc i siedem dni po okresie rozliczeniowym, który zazwyczaj wynosi 3 miesiące i rozpoczyna się po udanej rejestracji.
Należy także prowadzić ewidencję VAT, czyli przechowywać przez co najmniej 6 lat wszystkie faktury i rachunki. Od 1 kwietnia 2019 roku wszystkie firmy, które są płatnikami VAT UK muszą przestrzegać regulacji MTD, czyli Making Tax Digital – cyfrowego systemu podatkowego. Podmiot e-commerce musi przechowywać wszystkie faktury oraz rachunki w wersji cyfrowej, a deklaracje VAT wysyłać drogą elektroniczną poprzez program zgodny z MTD.
Podatek VAT UK – stawki
W Wielkiej Brytanii obowiązują trzy stawki VAT:
- podstawowa 20%;
- 0% – dot. produktów i usług takich, jak książki drukowane, czasopisma, jedzenie na wynos, odzież i obuwie dziecięce, prace budowlane w nowym budownictwie, zbiórki odpadów krajowych;
- 5% – obejmuje ona m.in. dostawy energii elektrycznej, sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych, LPG i olej opałowy do użytku domowego.
Z opodatkowania podatku VAT UK wyłączone są usługi ubezpieczeniowe, finansowe, pocztowe, edukacyjne, lekarskie, szpitalne oraz rekreacyjne.
Rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii – problemy
Rejestracja do VAT UK nie należy do łatwych procesów. Trudności w rejestracji do VAT UK związane są przede wszystkim z dostarczeniem odpowiedniej dokumentacji. Bardzo często zdarza się, że HMRC prosi o uzupełnienie dokumentów, które są trudne do uzyskania dla podmiotów e-commerce w Polsce, np. kontrakty z przewoźnikami czy dokumenty dotyczące nawiązania współpracy z platformą online marketplace (OMP).
Problemem w rejestracji do VAT UK jest również czas, jaki HMRC wyznacza na uzupełnienie dokumentacji. Podmiot e-commerce najczęściej musi dostarczyć brakujące dokumenty pocztą, co wydłuża i utrudnia cały proces. Zdarza się, że podmiot e-commerce, pomimo wysyłki brakujących dokumentów, otrzymuje informację, że proces został anulowany i wówczas należy zacząć go od początku.
Trudności może dostarczyć także komunikacja z urzędnikami HMRC, jeżeli w trakcie procesu rejestracji do VAT UK pojawią się ewentualne wątpliwości.
Rejestracja VAT UK – skorzystaj z profesjonalnego biura rachunkowego
W związku z powyżej przedstawionymi problemami, rejestracja do podatku VAT UK a także późniejsze rozliczanie tego podatku w Wielkiej Brytanii, może stanowić wyzwanie dla wielu podmiotów. Często zdarza się, że HRMC odsyła wniosek i prosi o dodatkowe informacje. Aby uniknąć problemów, warto skorzystać z profesjonalnego biura rachunkowego dla branży e-commerce, które pomoże zarówno w rejestracji podatku VAT UK, jego prawidłowym rozliczeniu, składaniu deklaracji oraz przechowywaniu i archiwizowaniu dokumentacji.
amavat® oferuje usługi związane z rejestracją i rozliczeniem podatku VAT UK w ramach VAT Compliance. Bezpiecznie i sprawnie zarejestrujemy Twój podmiot e-commerce do systemu VAT UK, a następnie rozliczymy podatek VAT i złożymy deklaracje. Usługa VAT Compliance stanowi niezbędne i bardzo pomocne narzędzie dla wszystkich podmiotów e-commerce.
Więcej informacji o usłudze VAT Compliance dla sprzedawców e-commerce sprzedających swoje towary do Wielkiej Brytanii i rozliczający VAT UK znajdziecie tutaj: https://amavat.pl/vat-compliance-e-commerce/.
W razie pytań lub dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów, gotowym służyć pomocą i wsparciem: Skontaktuj się z nami – amavat®.
JESTEŚMY DLA CIEBIE!