Baza wiedzy: Księgowość e-commerce i VAT Compliance

Program VAT dla małych firm w Unii Europejskiej - zmiany od 1 stycznia 2025 r.

Program VAT dla małych firm w Unii Europejskiej – zmiany od 1 stycznia 2025 r.

/
Data08 maja 2024
/

Program VAT dla małych firm w Unii Europejskiej – zasady i zwolnienia. 1 stycznia 2025 r. mają wejść w życie przepisy dla małych przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej. Obejmą one nowe zasady dotyczące rozliczania podatku VAT EU. Oto najważniejsze zmiany!

Nowy program VAT dla małych firm ma uprościć obowiązki VAT w UE w zakresie rejestracji VAT EU i raportowania oraz rozliczeń. Podmioty będą zwolnione z podatku VAT pod pewnymi warunkami i na podstawie procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw.


Nowe zasady programu VAT dla małych firm w UE od 2025 r. – uproszczenie obowiązków VAT

18 lutego 2020 r. ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej uzgodnili nowe uproszczenia przepisów, które mają uruchomić zwolnienia z VAT EU dla małych przedsiębiorstw mających siedzibę w innych państwach członkowskich. Dzięki temu takie podmioty będą mogły skorzystać ze zwolnienia z VAT w krajach UE, w których nie mają swojej siedziby.

Nowy system ma pomóc w przestrzeganiu przepisów dot. podatku VAT EU, ograniczyć biurokrację i obciążenia administracyjne dla sektora MŚP oraz stworzyć równe warunki działania dla małych przedsiębiorstw niezależnie od tego, w którym kraju Unii Europejskiej mają one swoją główną siedzibę. Nowy system podatku VAT dla MŚP w UE ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.


Jak będzie działać nowy system VAT EU dla małych firm? Stare a nowe przepisy

Obecne przepisy dotyczące zwolnienia dostaw z VAT w UE obowiązują na następujących zasadach:

  • państwa członkowskie mogą zwolnić dostawy małych przedsiębiorstw, których roczny obrót nie przekracza określonego progu, innego w każdym państwie członkowskim;
  • małe przedsiębiorstwa, niemające siedziby w danym państwie członkowskim, nie mają jednak dostępu do takiego zwolnienia.

Nowe zasady dotyczące zwolnienia dostaw z VAT EU, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.:

  • państwa członkowskie będą mogły w dalszym ciągu zwalniać z VAT EU małe przedsiębiorstwa, których roczny obrót nie przekracza określonego, jednolitego dla wszystkich państw unijnych progu, który nie może jednak być wyższy niż 85 000 euro (maksymalny próg zwolnienia);
  • nowe przepisy umożliwią zwolnienie małym przedsiębiorstwom mającym siedzibę w innym państwie członkowskim niż to, w którym należny jest podatek VAT EU. Zwolnienie będzie miało zastosowanie, jeżeli obrót w państwie członkowskim, w którym MŚP nie ma siedziby, jest niższy od progu krajowego i jeżeli roczny obrót w całej UE jest niższy niż 100 000 euro.

Zmianie ulegną także zasady dotyczące rejestracji i raportowania VAT. Państwa członkowskie w jeszcze większym stopniu oraz łatwiej będą mogły zwolnić małe przedsiębiorstwa z niektórych lub wszystkich obowiązków związanych z identyfikacją, fakturowaniem, rachunkowością lub zwrotami podatku VAT. Dodatkowo MŚP, we wszystkich sprawach, będą mogły korzystać z jednego okna rejestracji w swoim kraju.


Program VAT EU dla małych firm – wejście w życie dopiero po uchwaleniu aktów lokalnych

Nowe przepisy, dotyczące podatku VAT EU, mogą obniżyć ogólne koszty przestrzegania przepisów w zakresie podatku VAT, jakie ponoszą MŚP, nawet o 18 proc. rocznie. Ich wejście w życie będzie jednak możliwe dopiero, gdy poszczególne państwa członkowskie uchwalą odpowiednie akty lokalne.

W razie pytań lub dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów, gotowym służyć pomocą i wsparciem: Skontaktuj się z nami – amavat®.

Bartosz Moch

Wydawca, Sekretarz redakcji, Copywriter getsix® i amavat®. Dziennikarstwo, media, tworzenie contentu, dbanie o wizerunek, PR i prowadzenie ambitnych projektów to jego pasje. Specjalizacja E-commerce na rynku UK.

LinkedIn logo
Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub amavat® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną amavat® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Potrzebują Państwo pomocy?

Mogą Państwo porozmawiać z Customer Relations Consultant dla sprzedawców internetowych. Nasz ekspert postara się szybko odpowiedzieć.

Dominika
Dominika
International Sales Manager
dla sprzedawców internetowych
ds. nowych klientów

Archiwum