Baza wiedzy: Księgowość e-commerce i VAT Compliance

Opodatkowanie VAT sprzedaży towarów do UK

Opodatkowanie VAT sprzedaży towarów do UK

/
Data08 kwi 2024
/

Brexit spowodował komplikacje związane z opodatkowaniem sprzedaży towarów do Wielkiej Brytanii i rozliczaniem podatku VAT UK. Sposoby rozliczenia VAT w przypadku sprzedaży do UK są różne i zależą m.in. od wartości transakcji, kanału sprzedaży czy statusu odbiorcy podmiotu e-commerce. Sprawdźcie, jak opodatkować VAT UK od sprzedaży towarów do Wielkiej Brytanii.

Od początku 2021 roku transakcje sprzedaży zawierane między Unią Europejską a Wielką Brytanią podlegają nowym przepisom. Wyznacza je umowa o handlu i współpracy między UK a Unią Europejską. Po Brexicie, w stosunku do Wielkiej Brytanii, stosowane są te same zasady, jak wobec „krajów trzecich” nienależących do Unii Europejskiej, jak Szwajcaria, Norwegia czy Stany Zjednoczone.


Sprzedaż towarów do UK przez podmioty e-commerce – podstawowe zasady

Od stycznia 2021 roku w relacjach między UE a UK występują eksport i import towarów (wyjątkiem terytorium Irlandii Północnej). Dlatego wszystkie towary wysyłane do UK muszą przejść odprawę celną. Do niej niezbędne są odpowiednie dokumenty (m.in. faktura, packing list czy informacja o kraju pochodzenia) oraz odrębny od unijnego, „brytyjski” numer EORI, czyli numer rejestracyjny i identyfikacyjny każdego podmiotu prowadzącego sprzedaż międzynarodową.

Eksport towarów do Wielkiej Brytanii jest opodatkowany w Polsce stawką VAT 0%. Konieczne jest jednak spełnienie dodatkowych warunków, w tym posiadanie potwierdzenie dokonania odprawy celnej eksportowej towarów i wspomnianego numeru EORI. W przypadku braku odpowiedniej dokumentacji, stosuje się stawkę VAT właściwą dla danego typu towarów. Niezależnie od sposobu opodatkowania VAT w Polsce, podmiot e-commerce może być zobowiązany odprowadzić podatek VAT w Wielkiej Brytanii (VAT UK). Rozliczenie VAT w Polsce nie zwalnia bowiem z obowiązku zapłaty podatku VAT w UK.


Sprzedaż do Wielkiej Brytanii przez własny sklep internetowy a opodatkowanie VAT UK

Pierwszą z możliwości, z której może skorzystać podmiot e-commerce jest sprzedaż towarów do UK poprzez własny sklep internetowy. W takim przypadku podmiot może być zobowiązany do rejestracji VAT w Wielkiej Brytanii bez względu na wielkość obrotów. Od stycznia 2021 r. nie obowiązują limity tzw. sprzedaży wysyłkowej – każda sprzedaż, która podlega opodatkowaniu w Polsce wymaga również zarejestrowania się i rozliczenia VAT w UK.

Jeżeli nabywca jest podatnikiem VAT UK, nie ma konieczności rejestrowania do VAT w Wielkiej Brytanii – VAT ten rozlicza nabywca niezależnie od innych warunków. Natomiast, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna, należy ustalić wartość transakcji.

Gdy jest ona równa lub niższa od 135 GBP (nie wlicza się kosztów transportu i innych opłat), sprzedający podmiot e-commerce musi rozliczyć VAT w UK. Gdy transakcja przekracza wartość 135 GBP, wówczas stanowi eksport towarów – VAT UK i cło również są rozliczane przez importera. Tym jednak może być zarówno sprzedawca (jeśli będzie chciał opłacić VAT za klienta), jak i sam klient – w zależności od ustalonych warunków transakcji.


Sprzedaż towaru do UK przez platformy sprzedażowe

Drugim sposobem sprzedaży towarów do Wielkiej Brytanii jest transakcja dokonywana poprzez platformy sprzedażowe – Online Marketplace (OMP, np. Amazon, eBay, Zalando). Przepisy brytyjskie nakładają bowiem na platformy sprzedażowe obowiązek rozliczania VAT UK w imieniu sprzedawców. W szczególności OMP ma obowiązek rozliczenia VAT dla przesyłek spoza UK o wartości nieprzekraczającej 135 GBP. OMP nie pobierze jednak podatku VAT dla transakcji, dla których nabywcą jest inny podatnik VAT zarejestrowany w UK. Wówczas należy rozliczyć VAT UK samodzielnie.


Magazynowanie towaru w Wielkiej Brytanii a odliczenie podatku VAT UK

Korzystając z OMP, przedsiębiorcy często decydują się na model współpracy – fulfilment (np. Amazon FBA), w którym to platforma zajmuje się magazynowaniem, obsługą klienta oraz wysyłką paczek. Warto pamiętać, że magazynowanie towarów na terenie wysp brytyjskich wymaga rejestracji do VAT UK w lokalnym urzędzie. W deklaracjach podatkowych należy wtedy wykazać m.in. kwotę uzyskaną ze sprzedaży (za pomocą OMP) produktów magazynowanych w UK.

Sama wysyłka towarów do magazynu w Wielkiej Brytania nie powoduje jednak, że powstaje obowiązek naliczenia podatku VAT (w Polsce). Dzieje się tak, ponieważ nie jest traktowana jako eksport, a jako przesunięcie swoich towarów z jednego magazynu do drugiego. Łączy się natomiast z obowiązkiem dokonania odprawy celnej importowej.


Podatek VAT w UK – stawki

Mamy trzy stawki VAT w Wielkiej Brytanii:

  • 20% – podstawowa;
  • 0% – dot. produktów i usług takich, jak książki drukowane, czasopisma, jedzenie na wynos, odzież i obuwie dziecięce, prace budowlane w nowym budownictwie, zbiórki odpadów krajowych;
  • 5% – obejmuje ona m.in. dostawy energii elektrycznej, sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych, LPG i olej opałowy do użytku domowego.

Z opodatkowania podatku VAT w UK wyłączone są usługi ubezpieczeniowe, finansowe, pocztowe, edukacyjne, lekarskie, szpitalne czy rekreacyjne.


Rozliczanie VAT w UK – kwartalnie lub rocznie

Standardową metodą rozliczenia podatku VAT UK jest prowadzenie szczegółowej ewidencji VAT wszystkich zakupów i sprzedaży, a następnie wykazanie jej w kwartalnej deklaracji, którą składa się w HMRC i płaci należny podatek VAT w Anglii.

VAT w UK można także rozliczać rocznie, choć jest to rzadziej stosowana opcja. Wówczas nie składa się kwartalnych deklaracji, a obowiązuje roczny termin raportowania i płatności podatku VAT UK. W tym modelu podmiot e-commerce – do czasu ostatecznego rocznego rozliczenia – płaci kwartalnie szacowany VAT w Wielkiej Brytanii.


Sprzedaż towaru do klienta w UK a podatek VAT UK – skorzystaj z profesjonalnego biura rachunkowego!

Jeżeli prowadzisz biznes e-commerce i chcesz rozpocząć sprzedaż do UK lub już ją prowadzisz, możesz skorzystać ze wsparcia specjalizującego się w rozliczaniu podatku VAT UK biura rachunkowego. amavat, w ramach usługi VAT Compliance, oferuje zarówno wsparcie w rejestracji do VAT w UK, jak i rozliczaniu VAT w Wielkiej Brytanii, opodatkowaniu sprzedaży do Wielkiej Brytanii, sporządzaniu odpowiednich deklaracji i raportów. Doradzimy także, czy na pewno musisz odprowadzać VAT UK i dobierzemy najkorzystniejszy system rozliczeń podatku VAT w UK dla Twojego biznesu e-commerce.

Usługa VAT Compliance stanowi niezbędne i bardzo pomocne narzędzie dla wszystkich podmiotów e-commerce. Nie ogranicza się ona jedynie do rozliczania podatku VAT i VAT UK, ale jest kompleksowym zestawem rozwiązań i doradztwa podatkowego w branży e-commerce.

Więcej informacji o usłudze VAT Compliance i korzyściach z nią związanych dostępne tutaj: https://amavat.pl/vat-compliance-e-commerce/


W razie pytań lub dodatkowych informacji zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów, gotowym służyć pomocą i wsparciem: Skontaktuj się z nami – amavat®.

Bartosz Moch

Wydawca, Sekretarz redakcji, Copywriter getsix® i amavat®. Dziennikarstwo, media, tworzenie contentu, dbanie o wizerunek, PR i prowadzenie ambitnych projektów to jego pasje. Specjalizacja E-commerce na rynku UK.

LinkedIn logo
Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub amavat® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną amavat® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Potrzebują Państwo pomocy?

Mogą Państwo porozmawiać z Customer Relations Consultant dla sprzedawców internetowych. Nasz ekspert postara się szybko odpowiedzieć.

Iza
Michał
Sales Specialist

endepl

Tel. kom.: +48 539 065 306
Kontakt: Wyślij e-mail

Iza
Iza
Business Development Manager

enpl

Tel. kom.: +48 532 566 957
Kontakt: Wyślij e-mail

Archiwum

Webinary i szkolenia