Baza wiedzy: Księgowość e-commerce i VAT Compliance

Podatek VAT w Grecji: Zasady i stawki

Podatek VAT w Grecji: Zasady i stawki

/
Data11 paź 2024
/

Podatek od wartości dodanej (VAT) to jeden z kluczowych elementów systemu podatkowego w Grecji. Choć VAT obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej, Grecja wyróżnia się jedną z najwyższych stawek w Europie. Podstawowa stawka VAT wynosi tam 24%, co jest najwyższą stawką VAT w Europie, zaraz po Węgrzech (27%), Finlandii (25,5%) oraz Chorwacji i Danii (25%). Pomimo wysokiej podstawowej stawki, w Grecji obowiązują również niższe stawki podatku na wybrane towary i usługi, co pozwala częściowo zredukować koszty niektórych produktów.


Stawki VAT w Grecji

W Grecji, obok stawki podstawowej wynoszącej 24%, istnieją także dwie obniżone stawki VAT: 13% oraz 6%.

  1. Stawka 13%: Obejmuje między innymi wybrane artykuły spożywcze i napoje bezalkoholowe, niektóre produkty rolnicze oraz farmaceutyczne, a także sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych. Obniżona stawka dotyczy również usług restauracyjnych i cateringowych, a także usług związanych z opieką nad osobami niepełnosprawnymi oraz placówek edukacyjnych z internatem.
  2. Stawka 6%: Dotyczy jeszcze bardziej specyficznych produktów i usług. Zalicza się do nich na przykład wybrane produkty farmaceutyczne, książki (z wyjątkiem e-booków), czasopisma, bilety do teatrów i na koncerty, a także dostawy energii elektrycznej, gazu ziemnego oraz ogrzewania miejskiego.
  3. Stawka 0%: W przypadku transportu międzynarodowego – zarówno morskiego, jak i lotniczego – obowiązuje zerowa stawka VAT.

Rejestracja do VAT w Grecji

Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, rejestracja do celów VAT w Grecji jest obowiązkowa w kilku przypadkach. Firmy muszą zarejestrować się do VAT, jeśli prowadzą handel wewnątrzwspólnotowy, importują towary do Grecji lub świadczą usługi na terenie kraju. Rejestracja jest również konieczna w przypadku magazynowania towarów na terytorium Grecji.

Dodatkowo, jeśli sprzedaż towarów do innych krajów UE przekroczy kwotę 10 000 EUR, firma jest zobowiązana do rozliczenia VAT w kraju odbiorcy towarów lub do zarejestrowania się w systemie VAT OSS, co umożliwia rozliczenie podatku za wszystkie transakcje w Unii Europejskiej w jednym kraju.

Proces rejestracji VAT w Grecji odbywa się za pośrednictwem Niezależnego Urzędu Dochodów Publicznych (AADE). Wymaga to złożenia odpowiednich dokumentów, takich jak formularz rejestracyjny, statut spółki oraz wyciąg z rejestru handlowego. Warto podkreślić, że niektóre z tych dokumentów mogą wymagać tłumaczenia na język grecki.


Rozliczanie VAT w Grecji

Firmy działające na terenie Grecji są zobowiązane do regularnego składania deklaracji VAT. Deklaracje można składać zarówno miesięcznie, jak i kwartalnie. W przypadku miesięcznych deklaracji termin przypada na 26. dzień miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym. Natomiast w przypadku rozliczeń kwartalnych, termin ten wynosi 30 dni.

Od 2014 roku Grecja zniosła obowiązek składania rocznych deklaracji VAT, co upraszcza proces administracyjny dla wielu przedsiębiorców.


Intrastat w Grecji

Firmy działające na rynku międzynarodowym, które prowadzą handel wewnątrzwspólnotowy, mogą być również zobowiązane do składania raportów Intrastat. Raporty te zawierają dane dotyczące przemieszczenia towarów między krajami Unii Europejskiej. W Grecji próg dla raportowania przywozu wynosi 150 000 EUR, a dla wywozu 90 000 EUR. Raporty te należy składać co miesiąc, do ostatniego dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym.


Płatności i kary podatkowe

Jednym z kluczowych obowiązków podatkowych związanych z VAT w Grecji jest terminowa płatność podatku. Podatek VAT musi zostać uregulowany w pełnej wysokości zadeklarowanej kwoty. Nawet najmniejsza różnica, choćby o cent, może spowodować odrzucenie płatności przez grecki urząd skarbowy. W związku z tym, precyzyjne rozliczenia są niezwykle istotne.

W przypadku opóźnień w zapłacie VAT, naliczane są odsetki w wysokości 0,73% miesięcznie za każdy dzień zwłoki. Jeśli firma nie zarejestruje się do VAT w odpowiednim czasie, może zostać ukarana karą od 102,4 EUR za dobrowolne spóźnienie, aż do 2500 EUR za brak rejestracji. Gdy urząd samodzielnie wykryje brak aktywnego numeru VAT, firma może być zobowiązana do zapłaty kary wynoszącej 50% należnego podatku VAT.

Kary dotyczą również nieterminowego składania deklaracji VAT. Jeśli deklaracja nie zostanie złożona na czas, firma może zostać ukarana kwotą 250 EUR. W sytuacji, gdy deklaracja nie zawierała podatku do zapłaty, kara zostaje zmniejszona do 102,4 EUR.


Mechanizm odwrotnego obciążenia VAT

Grecki system podatkowy stosuje również mechanizm odwrotnego obciążenia (reverse charge), który przenosi obowiązek rozliczenia VAT na nabywcę usług lub towarów. Mechanizm ten jest stosowany w celu uproszczenia rozliczeń podatkowych oraz minimalizacji ryzyka oszustw podatkowych.

Odwrotne obciążenie w Grecji stosuje się m.in. w branży budowlanej, gdzie VAT rozlicza nabywca usług budowlanych. Podobne zasady obowiązują np. w przypadku dostaw złomu i odpadów metalowych.


Podsumowanie

Podatek VAT w Grecji, ze względu na swoją wysoką podstawową stawkę 24%, jest jednym z najwyższych w Europie. Niemniej, system podatkowy oferuje różnorodne stawki obniżone, które dotyczą wybranych produktów i usług. Firmy prowadzące działalność na terenie Grecji muszą pamiętać o obowiązku rejestracji do VAT, regularnym składaniu deklaracji oraz terminowym uiszczaniu płatności, aby uniknąć kar i odsetek.

Iga Turniak

Junior Process Management & QM Specialist w getsix®, Marketing Assistant getsix® i amavat®. W firmie od marca 2022. Zainteresowana SEO, content marketingiem oraz branżą e-commerce.

LinkedIn logo
Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub amavat® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną amavat® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Potrzebują Państwo pomocy?

Mogą Państwo porozmawiać z Customer Relations Consultant dla sprzedawców internetowych. Nasz ekspert postara się szybko odpowiedzieć.

Iza
Iza
Business Development Manager
Iza
Michał
Sales Specialist

endepl

Tel. kom.: +48 539 065 306
Kontakt: Wyślij e-mail

Archiwum

Webinary i szkolenia