Baza wiedzy: Księgowość e-commerce i VAT Compliance

Intrastat w Rumunii: Kluczowe informacje i zasady

Intrastat w Rumunii: Kluczowe informacje i zasady

/
Data22 sie 2024
/

Intrastat jest systemem gromadzenia danych statystycznych dotyczących obrotu towarami pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Rumunii, podobnie jak w innych krajach UE, system ten jest obowiązkowy dla przedsiębiorców, którzy przekraczają określone progi wartościowe w imporcie lub eksporcie towarów. Poniżej znajdują się kluczowe informacje na temat procedur związanych z deklaracjami Intrastat w Rumunii.


Ogólne informacje i właściwe organy

W Rumunii za obsługę systemu Intrastat odpowiedzialny jest Krajowy Instytut Statystyki (Institutul Național de Statistică, INS). To do niego przedsiębiorcy muszą składać miesięczne deklaracje Intrastat. Dane kontaktowe instytucji to:

Adres:
Institutul Național de Statistică
16 Libertății Avenue, District 5
Kod pocztowy 050706
Bukareszt, Rumunia

Kontakt:
Telefon: +4 021 317 77 20 / 21 / 22 / 23
Faks: +4 021 311 50 39 / 08
E-mail: intrastat@insse.ro, declaratie.intrastat@insse.ro
Strona internetowa: http://www.intrastat.ro/index_en.php


Progi zgłaszania w systemie Intrastat Rumunia

Przedsiębiorcy są zobowiązani do składania deklaracji Intrastat, jeśli przekroczą określone progi wartościowe dotyczące przywozu lub wywozu towarów. W Rumunii obowiązują następujące progi:

Przywóz (import):

  • Deklaracja uproszczona: 1 000 000 RON
  • Deklaracja szczegółowa: 10 000 000 RON

Wywóz (eksport):

  • Deklaracja uproszczona: 1 000 000 RON
  • Deklaracja szczegółowa: 20 000 000 RON

Jeżeli przedsiębiorca przekroczy jeden z progów w ciągu roku, zobowiązany jest rozpocząć składanie deklaracji Intrastat w miesiącu, w którym próg ten został osiągnięty. Deklaracje muszą być składane co najmniej do końca następnego roku.

Stawki Intrastat obowiązujące w innych krajach Europy znajdziesz na naszej stronie: Aktualne progi Intrastat i stawki podatku VAT w Europie.


Terminy składania deklaracji w Rumunii

Deklaracje Intrastat muszą być składane miesięcznie, a termin ich złożenia przypada na 15. dzień miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym. Co ważne, jeśli ten dzień wypada na weekend lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin nie ulega zmianie – deklaracja musi zostać złożona w pierwotnym terminie.


Sposób składania deklaracji

Aby móc składać deklaracje Intrastat, przedsiębiorca musi najpierw zarejestrować się w systemie. Rejestracja odbywa się poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Deklaracje można składać wyłącznie w formie elektronicznej – za pośrednictwem internetu lub e-maila. Deklaracje papierowe nie są akceptowane.

Możliwe metody składania deklaracji to:

  • Online: poprzez aplikację na stronie www.intrastat.ro.
  • E-mail: na adres declaratie.intrastat@insse.ro.
  • Nośnik danych: na płycie CD lub pamięci USB, jeśli przedsiębiorca nie ma dostępu do internetu.

Aby złożyć deklarację online, konieczne jest zarejestrowanie się na stronie Intrastat. Po zakończeniu rejestracji, INS wysyła automatyczną wiadomość e-mail z linkiem do aplikacji.

Przedsiębiorcy mogą również korzystać z offline’owej aplikacji Intrastat, dostępnej na stronie internetowej systemu. Aplikacja ta pozwala na wypełnienie formularza bez połączenia z internetem, a następnie przesłanie go drogą elektroniczną.

Deklaracje Intrastat mogą być generowane także za pomocą plików XML, co umożliwia integrację z systemami ERP przedsiębiorstw. Deklaracja musi być w formacie danych określonym przez INS.

Deklaracje mogą być składane przez przedsiębiorcę lub przez osobę trzecią, która działa w jego imieniu, jednak odpowiedzialność za poprawność danych spoczywa zawsze na przedsiębiorcy.


Korekta deklaracji

W przypadku konieczności dokonania korekty, deklaracja powinna zawierać słowo „Revizuire” (korekta) i wszystkie poprawione informacje. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe kodowanie towarów (kod NC) oraz kod kraju partnera handlowego, które muszą zostać poprawione w przypadku błędu.

Drobne różnice wartościowe, np. ±3 000 RON lub różnice poniżej 10% pomiędzy zadeklarowaną a rzeczywistą wartością towaru, nie wymagają korekty deklaracji. Niemniej jednak, zaleca się dokonanie poprawki, aby uniknąć większych rozbieżności między danymi Intrastat a rejestrami VAT.


Deklaracje zerowe

Jeśli przedsiębiorca jest zobowiązany do składania miesięcznych deklaracji Intrastat, musi również składać deklaracje zerowe w miesiącach, w których nie miały miejsce żadne wewnątrzwspólnotowe dostawy ani nabycia towarów.

Obowiązek składania deklaracji Intrastat kończy się w następujących przypadkach:

  • Od stycznia roku następującego po roku, w którym nie został osiągnięty próg zgłoszenia.
  • Natychmiastowo, jeśli przedsiębiorca zakończy lub przerwie działalność w ciągu roku (np. w wyniku upadłości, przejęcia, zamknięcia działalności). W takim przypadku należy powiadomić INS o zmianach w statusie prawnym firmy.

Sankcje

Za nieterminowe złożenie deklaracji Intrastat lub za złożenie deklaracji z nieprawidłowymi lub niekompletnymi danymi, mogą zostać nałożone kary finansowe w wysokości od 7 500 RON do 15 000 RON. Sankcje te mają na celu zapewnienie, że przedsiębiorcy będą przestrzegać obowiązujących przepisów i dostarczać dokładne dane statystyczne.


Stawki VAT w Rumunii

W Rumunii obowiązuje kilka różnych stawek VAT, dostosowanych do różnych kategorii produktów i usług. Podstawowa stawka VAT wynosi 19% i jest najczęściej stosowana, obejmując większość towarów i usług. Oprócz tego, obowiązują dwie obniżone stawki: 9% oraz 5%. Stawka 9% obejmuje m.in. żywność, farmaceutyki, usługi restauracyjne, a także dostawy wody pitnej. Natomiast stawka 5% jest zarezerwowana dla produktów i usług wspierających kulturę, sport oraz ekologię, takich jak książki, podręczniki, żywność organiczna, a także usługi rekreacyjne i transportowe.

Więcej dowiesz się z naszego artykułu: Przewodnik po stawkach VAT w Rumunii: Co musisz wiedzieć?


Podsumowanie

System Intrastat w Rumunii odgrywa kluczową rolę w gromadzeniu danych statystycznych dotyczących handlu wewnątrz UE. Przedsiębiorcy, którzy przekraczają określone progi wartościowe w imporcie lub eksporcie, muszą regularnie składać odpowiednie deklaracje do Krajowego Instytutu Statystyki. Ważne jest, aby przedsiębiorcy byli świadomi swoich obowiązków oraz terminów składania deklaracji, aby uniknąć kar finansowych. Składanie deklaracji w formie elektronicznej, a także możliwość korzystania z aplikacji offline, znacznie ułatwia proces raportowania.

Iga Turniak

Junior Process Management & QM Specialist w getsix®, Marketing Assistant getsix® i amavat®. W firmie od marca 2022. Zainteresowana SEO, content marketingiem oraz branżą e-commerce.

LinkedIn logo
Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub amavat® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną amavat® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Potrzebują Państwo pomocy?

Mogą Państwo porozmawiać z Customer Relations Consultant dla sprzedawców internetowych. Nasz ekspert postara się szybko odpowiedzieć.

Iza
Iza
Business Development Manager
Iza
Michał
Sales Specialist

endepl

Tel. kom.: +48 539 065 306
Kontakt: Wyślij e-mail

Archiwum