Kary związane z VAT UK. Komu i za co grożą, w jakiej wysokości oraz jak ich uniknąć?

Rejestracja do podatku VAT w UK i nadanie numeru VAT UK otwiera nowe możliwości dla podmiotów e-commerce działających na rynku brytyjskim. Jednak posiadanie VAT UK wiążę się nie tylko z przywilejami, ale także z obowiązkami. W przypadku ich niedopełnienia, podmiot e-commerce mogą spotkać nieprzyjemne konsekwencje. Od stycznia 2023 r. brytyjski urząd skarbowy (Her Majesty Revenue & Customs – HMRC) wprowadził nowy system kar związanych z podatkiem VAT UK. Jakie kary i za co przewiduje?
Kary związane z VAT UK

Podatek VAT UK to jeden z najbardziej skomplikowanych obszarów podatków w Wielkiej Brytanii. Podmiot e-commerce, sprzedający swoje produkty na terenie Wielkiej Brytanii, musi m.in. umieszczać brytyjski VAT na fakturach, naliczać odpowiednią stawkę VAT UK, rozliczać podatek VAT w UK do HMRC, przesyłać drogą elektroniczną poprzez program zgodny z cyfrowym systemem podatkowym Making Tax Digital (MTD) deklarację VAT UK w odpowiednich terminach czy prowadzić ewidencję VAT w formie cyfrowej.

Niespełnienie tych obowiązków, w zakresie VAT UK, może grozić surowymi konsekwencjami. Nowe kary VAT w UK stanowią właśnie uzupełnienie niedawnych zmian przepisów, nakładających na przedsiębiorstwa zarejestrowane jako płatnicy podatku VAT UK składanie deklaracji za pomocą środków zgodnych z MTD.


Kiedy podmiot e-commerce mogą obowiązywać kary związane z VAT UK?

Kary dla podmiotów e-commerce dot. VAT w UK są przewidziane przede wszystkim w następujących sytuacjach:

  • gdy deklaracje VAT UK zostaną złożone po terminie;
  • gdy podatek VAT UK nie zostanie zapłacony do HMRC w terminie.

Kary za spóźnione złożenie deklaracji VAT UK obowiązują w systemie punktowym. Za każdą spóźnioną deklarację VAT podmiot e-commerce otrzymuje jeden punkt karny. Po osiągnięciu odpowiedniego progu, sklep internetowy otrzymuje karę w wysokości:

  • 200 GBP;
  • i kolejne 200 GBP za każdą kolejną złożoną zbyt późno deklarację VAT UK.

Deklaracje zerowe VAT UK – w przypadku ich niezłożenia – również podlegają punktom karnym i karom.


Jaki jest próg punktów karnych VAT UK?

Progi punktów karnych za spóźnione złożenie deklaracji VAT UK zależą od częstotliwości, w jakich podmiot e-commerce powinien składać deklaracje VAT UK. W przypadku deklaracji:

  • rocznych – próg punktów karnych wynosi 2, a okres zgodności 24 miesiące;
  • kwartalnych – próg punktów karnych wynosi 4, a okres zgodności 12 miesięcy;
  • miesięcznych – próg punktów karnych wynosi 5, a okres zgodności 6 miesięcy.

Czy punkty karne VAT UK można zmniejszyć lub usunąć?

Suma punktów karnych VAT w UK może zostać w dowolnym momencie wyzerowana, jeżeli podmiot e-commerce spełni oba poniższe warunki:

  • deklaracje VAT UK składane będą w terminie lub przed terminem płatności za okres zgodności dotyczący częstotliwość ich składania;
  • w ciągu ostatnich 24 miesięcy podmiot e-commerce dopełnił wszystkich zaległych rozliczeń podatku VAT UK.

Jeżeli natomiast dany próg punktowy nie zostanie osiągnięty przez podmiot e-commerce, każdy pojedynczy punkt wygasa automatycznie po 24 miesiącach.


Podatek VAT UK a kary za zwłokę w zapłacie podatku VAT w UK

Podmiot e-commerce musi także liczyć się z karami nałożonymi przez HMRC za zwłokę w zapłacie podatku VAT w UK. Kary te zależą od wielkości opóźnienia w płatności w momencie jej otrzymania przez HMRC. Im później płatność zostanie dokonana, tym wyższą karę otrzyma podmiot e-commerce. A konkretnie:

  • zaległość do 15 dni – podmiot e-commerce może uniknąć kary, jeżeli płatność podatku VAT UK należnego do HMRC zostanie dokonana w całości lub uzgodniony zostanie plan płatności w terminie od 1 do 15 dni.
  • zaległość od 16 do 30 dni – pierwsza kara w wysokości 2% podatku VAT UK należnego w 15. dniu, jeśli została zapłacona w całości lub zgodnie z planem płatności w dniach 16-30.
  • zaległość powyżej 31 dni – pierwsza kara w wysokości 2% podatku VAT UK należnego w 15. dniu plus 2% podatku VAT należnego w 30. dniu.

Druga kara, w przypadku niedotrzymania terminu zapłaty podatku VAT UK, naliczana jest według stawki dziennej wynoszącej 4% rocznie przez cały okres dalszego okresu oczekiwania na płatność. Oblicza się ją na podstawie daty całkowitej spłaty zaległego salda podatku VAT UK lub uzgodnienia planu płatności.

VAT? No problem

Rejestracja VAT i automatyzacja procesów
to nasza specjalność

Odsetki za zwłokę w podatku VAT UK

Od 1 stycznia 2023 r. HMRC nalicza także odsetki za zwłokę w płatnościach podatku VAT UK od dnia opóźnienia do dnia dokonania pełnej płatności.

Odsetki za zwłokę w płatnościach VAT UK naliczane są według stopy bazowej Banku Anglii powiększonej o 2,5%.


Making Tax Digital i VAT UK – osobna kara za niekorzystanie

Oprócz systemu kar VAT UK obowiązującego od stycznia 2023 r., w listopadzie 2022 r. wprowadzono również zasady nakazujące korzystanie z oprogramowania kompatybilnego z Making Tax Digital (MTD) w celu prowadzenia ewidencji VAT UK i składania deklaracji VAT w UK. Niezastosowanie się do nowych zasad MTD, dotyczących podatku VAT UK, może skutkować karą w wysokości 400 GBP za każdą deklarację VAT UK.


Obowiązek rejestracji do podatku VAT w UK i stawki podatku VAT UK

Przypomnijmy, że ewentualne kary z tytułu niedopilnowania rozliczeń i obowiązków związanych z podatkiem VAT UK dotyczą podmiotów e-commerce, którzy są podatnikami VAT w UK. Zarejestrować do podatku VAT UK powinny się podmioty, które

  • prowadzą sprzedaż towarów i usług do nabywców w UK, a suma wartości tej sprzedaży w ciągu roku przekracza kwotę 90 000 funtów;
  • magazynują w Wielkiej Brytanii towary i wysyłają je do odbiorców z innych państw;
  • importują towary do Europy przez terytorium Wielkiej Brytanii;
  • dobrowolnie chcą rozliczać podatek VAT UK.

Niezbędne dokumenty należy złożyć 30 dni przed pierwszą transakcją, która ma zostać rozliczona według brytyjskich stawek. Rejestracji do VAT UK najprościej dokonać online w HMRC – złożyć wniosek na formularzu VAT A1 „Application for Registration – Distance Selling” przez stronę: https://www.gov.uk/sign-in-vat-account.

W Wielkiej Brytanii obowiązują trzy stawki VAT UK:

  • 0% – dot. produktów i usług takich, jak książki drukowane, czasopisma, jedzenie na wynos, odzież i obuwie dziecięce, prace budowlane w nowym budownictwie, zbiórki odpadów krajowych;
  • 5% – obejmuje ona m.in. dostawy energii elektrycznej, sprzęt medyczny dla osób niepełnosprawnych, LPG i olej opałowy do użytku domowego;
  • podstawowa 20%.

Z opodatkowania podatku VAT w UK wyłączone są usługi ubezpieczeniowe, finansowe, pocztowe, edukacyjne, lekarskie, szpitalne oraz rekreacyjne. VAT UK standardowo rozlicza się w deklaracjach miesięcznych lub kwartalnych.


Jak uniknąć kar z tytułu podatku VAT UK? Skorzystaj z profesjonalnego biura rachunkowego!

Prowadzisz biznes e-commerce i chcesz rozpocząć sprzedaż do UK lub już ją prowadzisz, ale boisz się prowadzenia rozliczeń i składania deklaracji VAT UK oraz ewentualnych kar z tym związanych? Możesz skorzystać ze wsparcia specjalizującego się w rozliczaniu podatku VAT UK biura rachunkowego i uniknąć wielu problemów!

amavat®, w ramach usługi VAT Compliance, oferuje zarówno wsparcie w rejestracji i rozliczaniu podatku VAT UK, sporządzaniu odpowiednich deklaracji i raportów, jak i reprezentowania podmiotu e-commerce przed HMRC. Dzięki temu unikniesz kar i odpowiedzialności związanych z podatkiem VAT UK.

Więcej informacji o usłudze VAT Compliance dla podmiotów e-commerce rozliczających podatek VAT UK znajdziecie tutaj: https://amavat.pl/vat-compliance-e-commerce/.

Bartosz Moch

Wydawca, Sekretarz redakcji, Copywriter getsix® i amavat®. Dziennikarstwo, media, tworzenie contentu, dbanie o wizerunek, PR i prowadzenie ambitnych projektów to jego pasje. Specjalizacja E-commerce na rynku UK.

LinkedIn logo
Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub amavat® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną amavat® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.