Rząd chce uszczelnić VAT w sektorze e-commerce. Co się zmieni?
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zwiększającej efektywność uszczelnienia podatku VAT. Oznacza to, że banki oraz inne instytucje finansowe będą zobligowane do raportowania, prowadzenia, przechowywania i przesyłania do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ewidencji płatności transgranicznych, jeżeli dostawca usług płatniczych realizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 płatności na rzecz tego samego odbiorcy.
Projekt ustawy implementuje unijną dyrektywę 2020/284, zmieniającą dyrektywę VAT w odniesieniu do wprowadzenia wymogów dla dostawców usług płatniczych.
Dane w urzędzie skarbowym i w unijnym CESOP
Zgromadzone dane będą:
- przechowywane przez szefa KAS,
- umieszczone w unijnym systemie CESOP.
System CESOP będzie zbierać dane przekazywane przez administracje wszystkich państw unijnych. Dzięki temu ma powstać kompleksowa baza o płatnościach transgranicznych, realizowanych w ramach Unii Europejskiej oraz z krajami trzecimi. Będzie to kolejne narzędzie służące do wykrywania i zmniejszenia liczby nieprawidłowości w zakresie poboru VAT.
Uszczelnienie VAT dla e-commerce. Zmiany przepisów do końca 2023 r.
Nowe przepisy, wynikające z dyrektywy, mają wejść w życie do 31 grudnia 2023 roku.
Według szacunków Ministerstwa Finansów, dzięki wykorzystaniu dotychczasowych nowoczesnych narzędzi i technologii, luka VAT w Polsce została zmniejszona z ponad 24% w 2015 r. do 4,3%. w 2021r.
Ministerstwo finansów planuje, że w okresie 10 lat, dochody budżetu państwa wzrosną o 2,48 mld PLN. Wdrożenie dyrektywy powinno nastąpić do 31 grudnia 2023 r.
Źródło: Newsletter Ministerstwa Finansów
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tych lub innych zagadnień, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami: Kontakt – amavat®
Zespół amavat®
Jesteśmy niezależnym członkiem HLB. THE GLOBAL ADVISORY AND ACCOUNTING NETWORK.