Sankcje za nieterminowe składanie deklaracji OSS
One-Stop-Shop (OSS) jest jak dotąd najlepszym rozwiązaniem na uproszczenie przestrzegania przepisów o podatku VAT w transgranicznym handlu internetowym. Okazuje się, że ta tzw. szczególna procedura podatkowa zdefiniowana w Dyrektywie Europejskiej nr 2017/2455, jest przywilejem. Na przywileje trzeba zapracować i należy uważać, aby ich nie stracić, szczególnie w przypadku nieterminowego składania deklaracji.
Przypomnijmy, czym jest OSS?
Program „One-Stop-Shop” jest rozwinięciem programu „Mini-One-Stop-Shop”. Jest to specjalny program w zakresie podatku VAT skierowany do przedsiębiorców mających siedzibę na terytorium UE oraz innych uprawnionych podmiotów.
System umożliwia zgłaszanie wszystkich transakcji wysyłkowych do końcowych klientów indywidualnych, dokonanych w Unii Europejskiej w ramach jednej, skonsolidowanej deklaracji VAT, składanej w kraju, w którym sprzedawca posiada siedzibę. W związku z tym, przedsiębiorcy, którzy zajmują się sprzedażą online do osób prywatnych, po przekroczeniu ustawowego progu w wysokości 10 tys. EUR, będą mogli rozliczać podatek nową metodą.
Więcej informacji na ten temat zamieściliśmy pod linkiem: Informacje o One Stop Shop (OSS) – amavat®.
Co się stanie, jeżeli procedura OSS nie będzie przestrzegana?
Urząd skarbowy może wykluczyć przedsiębiorcę z tej procedury, gdy konsekwentnie nie wywiązuje się z obowiązków i terminów związanych z OSS.
Uporczywe nieprzestrzeganie zasad dotyczących procedury unijnej ma miejsce m.in. wówczas, gdy podatnik nie złożył deklaracji na potrzeby rozliczenia VAT za trzy bezpośrednio następujące kwartały kalendarzowe.
Jak długo trwa blokada?
W przypadku wykluczenia z procedury unijnej z urzędu, wobec podatnika będzie zastosowany okres „kwarantanny”, obejmujący osiem kwartałów następujących po okresie rozliczeniowym, w którym podatnik został wyrejestrowany. W tym czasie podatnik nie będzie mógł korzystać z procedury szczególnej.
Osiem kwartałów kalendarzowych to dwa lata. Dwa lata, podczas których należy zgłosić każdą sprzedaż na odległość lokalnie w każdym urzędzie skarbowym, oczywiście po wcześniejszej rejestracji do VAT w każdym państwie, po przekroczeniu progu sprzedaży. Nawet w przypadku pojedynczej dostawy należy przez okres dwóch lat rozliczać się z lokalnym urzędem skarbowym w tym państwie.
Powoduje to dodatkowe koszty, wysiłek administracyjny i tym samym stanowi poważną przeszkodę w dalszej internacjonalizacji przedsiębiorstwa.
W 2023 roku należy zatem bardzo uważnie przestrzegać terminowości składania deklaracji OSS – w przeciwnym razie grozi to znacznymi dodatkowymi kosztami przez okres dwóch lat.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tych lub innych zagadnień, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami: Kontakt – amavat®
Zespół amavat®
Jesteśmy niezależnym członkiem HLB. THE GLOBAL ADVISORY AND ACCOUNTING NETWORK.