Procedura szczególna – Import towarów spoza UE (Import One Stop Shop)
Od 1 lipca 2021 obowiązywać zaczęła specjalna procedura Import OSS (IOSS). Odnosi się ona do sprzedaży na odległość towarów importowanych, pochodzących spoza Unii Europejskiej, których łączna wartość w przesyłce nie przekracza 150 EUR i które nie podlegają podatkom akcyzowym.
Objęcie systemem IOSS sprzedaży towarów importowanych z krajów trzecich będzie wymagało elektronicznej rejestracji dla celów podatku VAT oraz deklarowania i płacenia należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej miesięcznej deklaracji w jednym państwie członkowskim, będącym „państwem identyfikacji”.
Terminem „państwo członkowskie konsumpcji” nazywany jest kraj docelowy, do którego trafi przesyłka.
Te firmy, które nie posiadają stałej siedziby w jednym z krajów Wspólnoty, stosujące procedurę uproszczoną, mogą skorzystać z usług tzw. pośrednika, który będzie odpowiedzialny za składanie w ich imieniu deklaracji VAT-IOSS, uzyskanie numeru podatkowego, a także spełnianie wszystkich obowiązków spoczywających na podatniku.
Zapłata VAT e-commerce a procedura VAT IOSS
Przedsiębiorcy, którzy dokonali rejestracji do procedury importowej i prowadzą sprzedaż na odległość towarów importowanych, mają obowiązek pobrać podatek VAT od nabywców i rozliczyć się z tego tytułu z urzędem skarbowym. Podatnik korzystający z procedury VAT IOSS ma obowiązek comiesięcznej wysyłki deklaracji VII-DO. Deklarację VII-DO składa się wyłącznie elektronicznie, do końca miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeżeli w danym miesiącu nie miała miejsca sprzedaż, podatnik powinien wysłać tzw. zerową deklarację
Podobnie jak w przypadku OSS, płatność należnego podatku VAT powinna zostać wykonana do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu, którego dotyczy dana deklaracja.
Zespół amavat®
Jesteśmy niezależnym członkiem HLB. THE GLOBAL ADVISORY AND ACCOUNTING NETWORK.