Intrastat we Francji w 2024 roku: Czy nadal obowiązuje?
Wraz z nadejściem roku 2022, Francja wprowadziła nowe przepisy dotyczące raportowania handlu wewnątrzunijnego, które znacznie zmieniły krajobraz deklaracji statystycznych. Tradycyjne raportowanie Intrastat zostało zastąpione nowymi raportami, w tym EMEBI (enquête mensuelle statistique relative aux échanges de biens intra-UE), które stanowią teraz kluczowy element procesu zgłaszania transakcji handlowych.
Nowe procedury dotyczące raportowania we Francji
Do końca 2021 roku deklaracje Intrastat i ESL (Echange de Services et de Location) były zawarte w jednym raporcie, znanym jako „Déclaration d’Echanges de Biens” (DEB). Jednak od stycznia 2022 roku DEB został zastąpiony przez nowe raporty: EMEBI oraz Etat récapitulatif TVA (Oświadczenie podsumowujące VAT), które muszą być składane elektronicznie za pośrednictwem oficjalnej strony francuskiej administracji celnej.
Okresy składania i terminy
Deklaracje EMEBI oraz oświadczenia podsumowujące VAT muszą być złożone miesięcznie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce transakcja.
Sposób składania
Wszystkie raporty muszą być składane elektronicznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej francuskiej administracji celnej douane.gouv.fr. Istnieją różne procedury umożliwiające przesłanie danych do systemu:
- Procedury umożliwiające bezpośrednie przenoszenie plików danych na system, w tym mapowanie do uzgodnienia z urzędem celnym oraz przesyłanie plików CSV.
- Korzystanie z formatów XML, SAISUNIC lub INTRACOM.
Władze celne udostępniają również specjalne przewodniki, które pomagają w utworzeniu konta na stronie internetowej urzędu celnego oraz wyjaśniają różne procedury raportowania.
Progi raportowania we Francji
Od stycznia 2022 roku nie ma już progów raportowania, zarówno dla przywozu, jak i wywozu. Firmy otrzymują komunikację od władz wskazującą, czy są zobowiązane do składania raportu statystycznego. W przypadku EMEBI, podatnicy nie powinni składać raportów bez wcześniejszej informacji od władz.
Oświadczenie podsumowujące VAT
Oświadczenie podsumowujące VAT jest obowiązkowe od pierwszego zafakturowanego euro. Oświadczenie podsumowujące powinno zawierać następujące dane:
- Wartość towarów w euro,
- Zastosowany system,
- Numer identyfikacyjny VAT nabywcy europejskiego.
Deklaracje zerowe i korekty
Jeśli nie występują żadne transakcje do zgłoszenia w danym okresie, podatnik musi złożyć zerowy raport statystyczny. Korekty błędów zgłoszone w poprzednich raportach muszą być dokonane do 31 grudnia roku następującego po danym okresie. W przypadku brakujących lub nieprawidłowych danych może zostać nałożona kara.
Zwroty i wymiana towarów
Zwroty lub wymiana towarów muszą być zgłoszone w raporcie EMEBI, z odpowiednim kodem. Istnieją szczególne zasady dotyczące zwrotów towarów sprzedanych z Francji. Regulacje handlowe są szczegółowo odnotowywane w oświadczeniu podsumowującym VAT.
Kary za naruszenia
Opóźnione lub nieprawidłowe złożenie deklaracji może skutkować nałożeniem kary od 75 do 150 EUR, z możliwością zwiększenia do 2 250 EUR w przypadku powtórzenia naruszenia. Brak lub opóźnione złożenie oświadczenia podsumowującego VAT może skutkować karą w wysokości 750 EUR, z możliwością zwiększenia do 1 500 EUR.
Stawki podatku VAT FR
We Francji obowiązują różne stawki podatku VAT, zależnie od rodzaju towarów lub usług. Podstawowa stawka wynosi 20% i obejmuje większość produktów i usług. Istnieją również stawki obniżone, takie jak 10%, 5,5% oraz 2,1%, które mają zastosowanie do określonych kategorii towarów i usług, takich jak produkty spożywcze, książki czy leki. Dodatkowo, istnieje stawka podatku VAT wynosząca 0%, która dotyczy transportu wewnątrzwspólnotowego i międzynarodowego.
Więcej informacji o podatku VAT Francja znajdziesz w naszym artykule: https://amavat.pl/podatek-vat-we-francji-co-powinienes-wiedziec-jako-sprzedawca-online/.
Podsumowanie
Nowe przepisy dotyczące raportowania handlu wewnątrzunijnego we Francji wyznaczają nowe standardy dla przedsiębiorstw. Zastąpienie tradycyjnego Intrastatu przez raport EMEBI oraz inne dokumenty wymaga od podatników szybkiego dostosowania się do nowych procedur i wymogów. Elektroniczne składanie deklaracji oraz surowe kary za naruszenia mają na celu zapewnienie dokładności i terminowości zgłaszanych danych.