Baza wiedzy: Księgowość e-commerce i VAT Compliance

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta w Wielkiej Brytanii

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta w Wielkiej Brytanii – co należy wiedzieć przed rozpoczęciem sprzedaży?

/
Data11 Cze 2024
/
Kategoria

Pomimo Brexitu i dużych zmian, z którymi w jego konsekwencji musieli się zmierzyć e-sprzedawcy, Wielka Brytania nadal pozostaje często wybieranym kierunkiem ekspansji. Podobnie jak w krajach Unii Europejskiej, tam także obowiązują przepisy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ang. Extended Producer Responsibility).


Sprzedaż sprzętu elektronicznego w Wielkiej Brytanii

W przypadku prowadzenia sprzedaży bezpośrednio do klientów finalnych na rynku brytyjskim istnieje obowiązek rejestracji w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta przez sprzedawców. W przypadku sprzedaży do brytyjskich dystrybutorów ten obowiązek można dobrowolnie przejąć w ich imieniu. Mali producenci sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzedaż do 5 ton rocznie) mają uproszczony proces rejestracji, należy jedynie zostać członkiem brytyjskiej organizacji odzysku. Producenci nie posiadający swojej siedziby w Wielkiej Brytanii, potrzebują przedstawiciela w ramach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Przedstawicielem może być brytyjska organizacja odzysku.

Rejestracja WEEE trwa ok. 4-8 tygodni. Po jej ukończeniu producent otrzymuje numer rejestrowy i zostaje wpisany do rejestru. W Wielkiej Brytanii obowiązuje zasada retroaktywności. Składając wniosek rejestrowy, należy zgłosić ilość towaru sprzedaną do roku wstecz.


Sprzedaż baterii i opakowań w Wielkiej Brytanii

Jedynie firmy wpisane do brytyjskiego rejestru firm (Company´s House) mają obowiązek rejestracji w ramach baterii i opakowań. Dodatkowo rejestracji opakowań podlegają brytyjskie firmy, które w ciągu roku kalendarzowego osiągnęły obrót powyżej 2 milionów funtów oraz wprowadziły powyżej 50 t opakowań. W przypadku baterii, obowiązki rejestracyjnemu podlegają brytyjscy producenci, wprowadzający powyżej 1 tony baterii przenośnych w ciągu roku kalendarzowego.


UKCA czy CE, czyli co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem sprzedaży w Wielkiej Brytanii?

Brexit w kontekście sprzedaży produktów na rynku brytyjskim, oznaczał również zmianę przepisów dotyczących deklaracji zgodności produktów (oznakowania CE). Pierwotne przepisy zakłady, że producenci mogą używać oznakowania CE do końca 2024. Od 01.01.2025 miały wejść w życie nowe przepisy, a tym samym produkty miałyby być oznaczane logiem UKCA i wymagałyby nowej deklaracji kompletności.

Przepisy te wywołały dość dużo kontrowersji i sprzeciwu ze strony producentów. W dniu 01.08.2023 roku podjęto decyzję o bezterminowym przedłużeniu oznakowania Cew Wielkiej Brytanii. Przepisami zostało objęte 18 grup produktów (między innymi zabawki, sprzęt elektroniczny, windy). Pełna lista dostępna jest na stronie ministerstwa: Policy Update: Placing products on the market in Great Britain using UK or EU product markings.

logo take-e-way

Autorem artykułu jest take-e-way GmbH - osobisty przedstawiciel WEEE w Niemczech

Firma take-e-way GmbH została założona w roku 2004 i jest kompleksowym punktem obsługi dla wszystkich producentów, importerów i użytkowników sprzętu elektrycznego i elektronicznego, którzy potrzebują wsparcia przy właściwym spełnianiu prawnie nałożonych obowiązków wynikających ze sprzedaży produktów.

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub amavat® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną amavat® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Potrzebują Państwo pomocy?

Mogą Państwo porozmawiać z Customer Relations Consultant dla sprzedawców internetowych. Nasz ekspert postara się szybko odpowiedzieć.

Dominika
Dominika
International Sales Manager
dla sprzedawców internetowych
ds. nowych klientów

Archiwum