Baza wiedzy: Księgowość e-commerce i VAT Compliance

Firmy z UK a sprzedaż do UE

Firmy z UK a sprzedaż do EU – rozliczenia podatkowe podmiotów e-commerce

/
Data26 lut 2024
/

Sprzedaż z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej w branży e-commerce. Po Brexicie, czyli opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, znacząco skomplikowały się przepisy dot. wymiany handlowej i sprzedaży towarów z i do krajów Zjednoczonego Królestwa, a w związku z tym rozliczenia księgowo-podatkowe, w tym dotyczące podatku od towarów i usług. Jakie opcje i związane z tym obowiązki ma firma z branży e-commerce sprzedająca swoje produkty z Wielkiej Brytanii do krajów UE?


Brexit a rozliczenia podatkowe w branży e-commerce

Formalnie Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 r., ale oficjalnie, z uwagi na okres przejściowy, dla przedsiębiorców i konsumentów Brexit zaczął obowiązywać od początku 2021 roku. Od tego momentu transakcje sprzedaży zawierane między Wielką Brytanią a Unią Europejską podlegają nowym przepisom i formalnościom prawno-podatkowym. Wyznacza je umowa o handlu i współpracy między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Po Brexicie, w stosunku do Wielkiej Brytanii, stosowane są te same zasady, jak te dot. innych „krajów trzecich” nienależących do Unii Europejskiej, jak m.in. Szwajcaria, Norwegia czy Stany Zjednoczone.

Dodatkowo, 1 stycznia 2021 roku weszły w życie nowe brytyjskie przepisy dotyczące VAT, tym samym Zjednoczone Królestwo nie podlega przepisom unijnym w zakresie rozliczeń VAT. Zmiany dotyczą zarówno sprzedawców z Unii Europejskiej i spoza Unii, którzy sprzedają produkty do Wielkiej Brytanii, jak i tych z Wielkiej Brytanii, oferujących towary klientom z państw unijnych. Oznacza to, że pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską nie mogą zachodzić transakcje takie, jak wewnątrzwspólnotowa dostawa/nabycie towarów (B2B) oraz sprzedaż wysyłkowa (B2C) – Wielką Brytanię przestały bowiem obowiązywać: Dyrektywa VAT 2006/112/EC z 28 listopada 2006 r. oraz Dyrektywa Rady 2008/9/WE z 12 lutego 2008 r. określająca szczegółowe zasady zwrotu podatku od wartości dodanej.


Sprzedaż pomiędzy Wielką Brytanią a UE w branży e-commerce – import i eksport towarów

Od stycznia 2021 roku w relacjach między Wielką Brytanią a Unią Europejską występują eksport i import towarów. Wyjątkiem jest terytorium Irlandii Północnej, w której na mocy Protokołu w sprawie Irlandii /Irlandii Północnej nadal obowiązują unijne regulacje VAT – wyłącznie w odniesieniu do obrotu towarowego.

Trzeba też pamiętać, że dla firm sprzedających z lub do UK nie ma również zastosowania unijna procedura VAT-OSS, która od 1 lipca 2021 roku umożliwia pobieranie i odprowadzanie podatku VAT od sprzedaży we wszystkich krajach unijnych w jednym państwie. Przedsiębiorcy, w tym firmy z branży e-commerce, które prowadzą sprzedaż między UK a krajami UE, mogą podlegać wymogowi rejestracji dla celów VAT w dodatkowych krajach.

W przypadku towarów przywiezionych z Wielkiej Brytanii oznacza to konieczność rozliczenia podatku VAT w kraju Unii Europejskiej, do którego następuje import towarów. Towary eksportowane do Wielkiej Brytanii podlegają natomiast opodatkowaniu stawką 0% w Unii Europejskiej, ale także obowiązującym w UK wymogom dot. podatku VAT.


Brexit a najważniejsze zmiany w VAT dla branży e-commerce z Wielkiej Brytanii w pigułce:

  • brak dostaw wewnątrzwspólnotowych B2B o zerowej stawce VAT;
  • przemieszczenie towarów przez granicę jest importem lub eksportem, a nie wewnątrzwspólnotową dostawą czy nabyciem towarów oraz sprzedażą wysyłkową;
  • zniknięcie progów sprzedaży na odległość dla brytyjskich sprzedawców e-commerce, wysyłających towary konsumentom w Unii Europejskiej;
  • towary podlegają podatkowi VAT od importu, a sprzedawcy z Wielkiej Brytanii powinni rozważyć rejestrację podatku VAT w Europie lub inny model rozliczeń;
  • przy wysyłaniu towarów pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską obowiązują odprawy i kontrole celne;
  • należy posiadać odpowiednie dokumenty i certyfikaty, zarejestrować się w systemach, jak GVMS, GB Safety & Security i PUESC oraz posiadać osobny numer EORI.

Firmy z UK a sprzedaż do EU – sprzedaż wysyłkowa i system VAT IOSS

Firmy mające siedzibę w Wielkiej Brytanii mają kilka opcji sprzedaży do państw unijnych, z których każda wiąże się z innymi obowiązkami prawno-podatkowymi, w tym w zakresie rozliczania podatku VAT. Pierwszą z nich jest import/eksport towarów, czyli bezpośrednia sprzedaż wysyłkowa z UK. Przywóz towarów z UK traktowany jest jak import towarów z kraju trzeciego. Jeżeli towary są wysyłane od dostawcy z siedzibą w kraju trzecim, spoza Unii Europejskiej, wówczas podatek VAT będzie opłacany przez konsumenta i rozliczany w ramach odprawy celnej importowej.

W przypadku sprzedaży z Wielkiej Brytanii do UE obowiązuje tzw. nieunijna ścieżka VAT OSS oraz opcjonalny schemat importu obejmujący sprzedaż wysyłkową towarów z krajów lub terytoriów trzecich do klientów w UE do wartości 150 EUR – system VAT IOSS.

Sprzedawca z UK nalicza w nim i pobiera podatek VAT w punkcie sprzedaży klientom z UE oraz deklaruje i płaci go za pośrednictwem punktu kompleksowej obsługi. Towary te mogą być objęte zwolnieniem z VAT przy imporcie. Umożliwia to uruchomienie szybkiej procedury w urzędzie celnym – możliwe jest także dokonanie rozliczenia przez zgłaszającego np. kuriera, agenta celnego.

VAT IOSS został wprowadzony 1 lipca 2021 roku i jest częścią pakietu VAT e-commerce. Jego głównym celem jest uproszczenie procedur podatkowych związanych z transakcjami transgranicznymi dokonywanymi przez sprzedawców na rynku e-commerce z terytorium państwa trzeciego, np. Wielkiej Brytanii do konsumentów z krajów Unii Europejskiej.

Firmy z branży e-commerce, które zdecydują się na skorzystanie z VAT IOSS, muszą zarejestrować się w jednym z państw członkowskich UE lub wyznaczyć swojego przedstawiciela podatkowego, który będzie się zajmował sprawami związanymi z VAT. Po rejestracji otrzymują indywidualny numer identyfikacji podatkowej IOSS (VAT IOSS), który będzie wykorzystywany do rozliczeń podatkowych.

Dzięki temu sprzedawca online nalicza podatek VAT dla kraju nabywcy na fakturze. Rozliczenia podatku VAT są dokonywane z wykorzystaniem jednej miesięcznej deklaracji VAT IOSS.

Z dniem 1 lipca 2021 r. zwolnienie z podatku VAT od importowanych towarów o wartości poniżej 22 EUR zostało usunięte, dlatego wszystkie towary importowane do UE podlegają podatkowi VAT od importu. Procedura IOSS powoduje, iż VAT od importu nie jest naliczany, jeśli wartość przesyłki jest niższa niż 150 euro.

Przypomnijmy również, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 23 lutego 2021 r., przedsiębiorcy, w tym podmioty e-commerce, nieposiadający siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium UE, a mający siedzibę w Wielkiej Brytanii, mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce bez konieczności ustanowienia przedstawiciela podatkowego dla celów wypełniania obowiązków wynikających z przepisów o VAT.


Sprzedaż z Wielkiej Brytanii do UE poprzez marketplace’y a rozliczenia VAT

Inaczej wygląda sytuacja dla firm z branży e-commerce z Wielkiej Brytanii, jeżeli sprzedaż do krajów UE jest realizowana za pośrednictwem specjalnych platform – Online Marketplace (OMP). Przepisy brytyjskie nakładają bowiem na platformy sprzedażowe obowiązek rozliczania VAT w imieniu sprzedawców.

Korzystając z OMP, przedsiębiorcy często decydują się na model współpracy – fulfilment (np. Amazon FBA), w którym to platforma zajmuje się magazynowaniem, obsługą klienta oraz wysyłką paczek. Magazynowanie towarów na terenie wysp brytyjskich wymaga rejestracji do VAT w lokalnym urzędzie. W deklaracjach podatkowych należy wtedy wykazać m.in. kwotę uzyskaną ze sprzedaży (za pomocą OMP) produktów magazynowanych w UK.


Sprzedaż z UK a wynajęcie magazynu w Unii Europejskiej – VAT lokalny i VAT OSS

Firmy z UK mogą także skorzystać z wynajęcia magazynu w dowolnym państwie na terenie Unii Europejskiej i dokonywać z niego wysyłki swoich towarów. Samo wysłanie towarów z Wielkiej Brytanii do magazynu w UE nie powoduje naliczenia podatku VAT, gdyż taka procedura nie jest traktowania jako eksport, a jedynie jako przesunięcie swoich towarów z jednego magazynu do drugiego. Należy jedynie dokonać odprawy celnej.

Następnie firma z Wielkiej Brytanii może rozliczać podatek VAT lokalnie w państwie, w którym wynajmuje magazyn lub w ramach procedury VAT OSS, jednak ta ma zastosowanie jedynie do wewnątrzwspólnotowych transakcji B2C (świadczenie usług online dla osób fizycznych, niebędących podatnikami VAT).


Sprzedaż z UK do UE z wykorzystaniem spółki-córki

Podmioty e-commerce z Wielkiej Brytanii mogą również założyć spółkę-córkę w państwie unijnym i poprzez spółkę zależną prowadzić sprzedaż swoich produktów oraz rozliczać podatki, w tym podatek VAT w kraju zarejestrowania spółki-córki zgodnie z lokalnymi i unijnymi przepisami.

Jest to rozwiązanie, które największe korzyści finansowo-podatkowe przynosi w strategii długoterminowej. W jego przypadku szczególnie pomocne będzie skorzystanie z pomocy w sprawach księgowych zarówno przy zakładaniu, jak i późniejszym prowadzeniu spółki-córki.

Prowadzisz sprzedaż online w różnych krajach Europy? Potrzebujesz zarejestrować swoją działalność do VAT w Wielkiej Brytanii? Zapraszamy na stronę z ofertą: Rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii – amavat®.


Jeśli szukasz kompleksowego rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego biznesu e-commerce zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem, który udzieli odpowiedzi na wszystkie interesujące pytania dotyczące sprzedaży z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej: Skontaktuj się z nami – amavat®.

Zespół amavat®

Bartosz Moch

Wydawca, Sekretarz redakcji, Copywriter getsix® i amavat®. Dziennikarstwo, media, tworzenie contentu, dbanie o wizerunek, PR i prowadzenie ambitnych projektów to jego pasje. Specjalizacja E-commerce na rynku UK.

LinkedIn logo
Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub amavat® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną amavat® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.

Potrzebują Państwo pomocy?

Mogą Państwo porozmawiać z Customer Relations Consultant dla sprzedawców internetowych. Nasz ekspert postara się szybko odpowiedzieć.

Iza
Iza
Business Development Manager

enpl

Tel. kom.: +48 532 566 957
Kontakt: Wyślij e-mail

Iza
Michał
Sales Specialist

endepl

Tel. kom.: +48 539 065 306
Kontakt: Wyślij e-mail

Archiwum

Webinary i szkolenia