Polska partia rządząca planuje obniżenie stawki VAT do 22% od 2016 roku
Rządząca Platforma Obywatelska (PO) planuje obniżenie podatku od towarów i usług (VAT) od obecnie 23% na 22% począwszy od roku 2016 oraz zwolnienie osób poniżej 30 roku życia od podatku dochodowego (PIT), jak poinformowała Gazeta Wyborcza 7 lipca 2015 r.
W czerwcu 2015 r. premier Ewa Kopacz powiedziała, że chce skorzystać z ułatwień w kontrolach podatkowych Unii Europejskiej w stosunku do Warszawy, aby ściąć podatki, ponieważ jej partia próbuje odzyskać poparcie przed wyborami do parlamentu jesienią.
Platforma Obywatelska oraz główna partia opozycyjna Prawo i Sprawedliwości (PiS) przedłożyły swoje propozycje dotyczące podatków, pensji i wsparcia rodzinnego przed wyborami do parlamentu w październiku 2015 r.
Kandydatka PiS-u na stanowisko premiera, Beata Szydło, również obiecała ścięcia podatku VAT na 22% i obniżenia podatku dochodowego od osób prawnych, dla małych i średnich firm od obecnie 19 na 15%.
Polska podwyższyła stawkę VAT na 23% w 2011 r. w celu zwiększenia dochodów dla budżetu, kiedy kryzys finansowy się przyspieszył. Obniżenie stawki o 1% kosztowałoby budżetu państwa około 5 do 6 miliardów złotych (1,3 do 1,6 miliardów dolarów), twierdzi Gazeta Wyborcza.
Rząd planuje przywrócić stawki o wysokości 22% w roku 2017, jednak decyzja UE o wyjścia Polski z procedury nadmiernego deficytu, która stanowi karę dla krajów, którzy nie spełniają cele budżetowe, pozwala rządu na ścięcie podatków o rok wcześniej, jak donosi Gazeta Wyborcza cytując nieznane źródło rządowe.
Rzecznik rządu nie był dostępny, by skomentować te informacje.
Gazeta Wyborcza również donosiła, że PO chce zwiększenie kwoty wolnej od podatku, jednak nie w takim wymiarze jak PiS.
Platforma Obywatelska, która rządzi od 2007 roku, leży w przedwyborczych sondażach za partią Prawa i Sprawiedliwości. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, Andrzej Duda, został niespodziewanym zwycięzcą wyborów prezydenckich w maju.