Dyrektywa DAC7 – nowe wymagania dla rynku e-commerce i operatorów platform internetowych
Dyrektywa DAC7 (dyrektywa 2021/514 z 22 marca 2021 roku), która wprowadza nowe obowiązki na wybrane podmioty prowadzące działalność na rynku e-commerce, wkrótce zacznie obowiązywać także w Polsce. Rządowe Centrum Legislacji już w lutym 2023 r. opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw. Co zmienia dyrektywa DAC7 dla założycieli i użytkowników platform internetowych?
DAC7 to unijna dyrektywa podatkowa, która wymaga od operatorów platform cyfrowych (stron internetowych oraz aplikacji) raportowania i zbierania dodatkowych informacji podatkowych oraz składania sprawozdań już za 2023 rok.
Dyrektywa DAC7 – jakie dane muszą zbierać operatorzy platform
Operatorzy będą raportować dane sprzedawców (m.in. imię, nazwisko, nazwę firmy, główny adres, NIP, KRS, datę urodzenia) działających z wykorzystaniem tych narzędzi konkretnemu państwu członkowskiemu Unii Europejskiej. Oprócz danych przesyłana będzie także wysokość osiągniętego przez nich dochodu. Ma to pozwolić zbudować mechanizm płynnej wymiany informacji o sprzedawcach pomiędzy krajami członkowskimi.
DAC7 na rynku e-commerce – jakich transakcji dotyczą nowe przepisy
Raportowaniem będą objęci operatorzy platform (stron internetowych, aplikacji), którzy udostępniają je sprzedawcom, umożliwiając tym samym dotarcie do klientów i dokonywanie transakcji:
- sprzedaży towarów,
- świadczenia usług,
- najmu środków transportu,
- najmu nieruchomości lub ich części.
Obowiązkiem właścicieli platformy cyfrowej będzie z jednej strony raportowanie do organów podatkowych, z drugiej zaś poinformowanie sprzedawców o zakresie danych, które ich dotyczą i zostaną objęte raportami.
Raportowanie dla rynku e-commerce – komu i w jakiej formie
Informacja dotycząca sprzedawców zawierających transakcje za pomocą platformy za dany okres sprawozdawczy będzie przekazywana elektronicznie Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie wzoru dokumentu zamieszczonego w BIP.
Unijna dyrektywa DAC7 – nowe obowiązki dla operatorów platformy cyfrowych
Dodatkowo dyrektywa DAC7 wprowadza dodatkowe obowiązki dla operatorów platform internetowych, takie jak:
- jednorazowa rejestracja w jednym z państw członkowskich i uzyskanie indywidualnego numeru platformy;
- wdrożenie odpowiednich procedur w weryfikacji sprzedawców i dostosowanie systemów do pozyskiwania danych wymaganych do nowych obowiązków sprawozdawczych;
- wprowadzenie lub dostosowanie procedur w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), pozyskiwanych w związku z obowiązkami sprawozdawczymi.
DAC7 – od kiedy obowiązują nowe przepisy
Planowany termin wejścia w życie nowych obowiązków i przepisów to 1 maja 2023 r. Oznacza to, że pierwsze sprawozdanie wynikające z DAC7 i dotyczące danych za 2023 r. należy sporządzić do 31 stycznia 2024 roku.
Dyrektywa DAC7 – jakie kary za niestosowanie nowych unijnych przepisów
Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie kar pieniężnych dla operatorów platform, którzy nie zastosują przepisów wynikających z dyrektywy DAC7, w wysokości od 100 000 zł do 5 000 000 zł. W ramach sankcji operator platformy może także zostać wykreślony z rejestru jako podatnik VAT.
Kto jest wyłączony z raportowania zgodnie z unijną dyrektywą DAC7?
Nowymi przepisami nie są objęte dwie grupy usługodawców. Oznacza to, że operatorzy platform nie muszą zgłaszać danych oraz przychodów:
- okazjonalnych sprzedawców, którzy w okresie sprawozdawczym (12 miesięcy), wykazują mniej niż 30 sprzedaży, za które suma opłat nie przekracza 2000 euro;
- świadczeniodawców, którzy zajmują się częstym wynajmem nieruchomości, jak sieci hotelowe lub biura podróży.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tych lub innych zagadnień, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami: Kontakt – amavat®
Zespół amavat®
Jesteśmy niezależnym członkiem HLB. THE GLOBAL ADVISORY AND ACCOUNTING NETWORK.